b e i b i r a

••• p s y • l i t e r a t ú r a • t v o r e n i e •••
Novinky Psy Zdravotné problémy psov

Prostata u psov

Až u 80% percent psov sa vo vyššom veku stretávame s väčšími či menšími zdravotnými problémami, ktoré súvisia s prostatou.

ČO JE TO PROSTATA A AKO FUNGUJE

Prostata je sekundárna pohlavná žľaza psov, produkuje tekutinu, ktorá je súčasťou ejakulátu a posilňuje životaschopnosť spermií. V šteňacom období sa nachádza v panvovej oblasti, neskôr klesne do oblasti za krčkom močového mechúra pod hrubým črevom, pričom cez ňu prechádza močová rúra. Táto žľaza rastie približne do dvoch rokov veku, keď pes pohlavne dospeje, a u veľkých plemien máva veľkosť gaštanu. Činnosť prostaty stimuluje testosterón, ktorý produkujú semenníky. Mierne sa zväčšuje aj v prípade, že sa v okolí psa nachádza hárajúca sa sučka.

OCHORENIA PROSTATY, ICH SYMPTÓMY, DIAGNOSTIKA A LIEČBA

Všetky ochorenia prostaty sprevádza jej zväčšenie (prostata môže narásť až do veľkosti grepu), čo následne spôsobuje u psov najmä problémy s vyprázdňovaním, ale aj s močením. Keďže zväčšená prostata tlačí na hrubé črevo a močovú rúru, exkrementy psov bývajú sploštené, močenie im trvá dlhšie, je menej intenzívne, no častejšie, dochádza k úniku moču, ktorý môže obsahovať i hnis, či stopy krvi. Čím je prostata väčšia, tým závažnejšie ťažkosti spôsobuje, pes môže byť z celkového stavu apatický, bolestivý, dokonca môže mať problémy s pohybom (pri chôdzi vytáča nohy do strán, ako keby obkračoval loptu medzi nohami). V najzávažnejších prípadoch neliečenej prostaty môže dôjsť až k intoxikácii organizmu zadržiavanými výkalmi či hnisom zo zápalových ložísk.

Diagnostika ochorení prostaty prebieha najčastejšie cez rektum palpačne. Následne sa zisťuje príčina jej zväčšenia, ktorá môže byť daná len nezhubným bujnením tkanív. To však nezriedkavo sprevádzajú aj prostatické cysty, či bakteriálna infekcia, preto sa robí aj sono brušnej dutiny a vyšetrenia moču, krvi, v prípade podozrenia na nádorové ochorenie aj biopsia.

OCHORENIA PROSTATY

Benígna hyperplázia prostaty (BHP)

BHP je nezhubné bujnenie prostatického tkaniva, ktoré sa vyskytuje u takmer všetkých psov.  Samo o sebe nie je nebezpečné, až kým nespôsobuje vyššie uvedené problémy s vyprázdňovaním a močením. Rast prostaty súvisí s jej stimuláciou testosterónom, preto veterinári odporúčajú ako terapiu najčastejšie kastráciu alebo hormonálnu liečbu. Chirurgická kastrácia je trvalým riešením, aplikáciu hormónov treba po určitom čase v takmer všetkých prípadoch opakovať.

Cystická hyperplázia

Cysty často sprevádzajú BHP. Vznikajú upchávaním kanálikov, ktoré odvádzajú prostatické sekrtéty do močovej rúry, čím vznikajú na a v prostate dutiny vyplnené tekutinou – cysty. Tie možno pomerne dobre vidieť na sone. Cysty môžu prasknúť alebo sa vstrebať, ak sa prostata zmenší. Veľké cysty sa odstraňujú chirurgicky.

Bakteriálna infekcia

Zápalové ochorenia prostaty môžu byť akútne alebo chronické. Baktérie sa môžu dostať do prostaty cez močovú rúru, pôvod môžu mať napríklad aj v zapálenom močovom mechúre alebo obličkách. Pri bakteriálnej infekcii máva pes v moči často hnis či krv, dochádza i k inkontinencii – pes zanecháva na dlážke hnisavé či krvavé kvapky moču. Ďalšie symptómy sú horúčka a skleslosť, bolestivosť. Bakteriálna infekcia sa diagnostikuje vyšetrením moču, na sone možno objaviť prípadné abscesy, ktoré sa tvoria, ak baktérie uviaznu v upchatých kanálikoch či jazvách. V prípade, že absces praskne, môže dôjsť k zápalu pobrušnice i septickému šoku. Keďže sa antibiotiká do tejto žľazy dostávajú ťažko, liečba často trvá týždne i mesiace, abscesy sa odstraňujú aj chirurgicky.

Rakovina

Rakovina prostaty je u psov zriedkavá a liečba býva málo úspešná, pretože tento typ veľmi ľahko a rýchlo metastázuje.

KASTRÁCIA A JEJ ALTERNATÍVY

Pri problémoch s prostatou odporúča väčšina veterinárov trvalé riešenie v podobe chirurgickej kastrácie. Odstránením semenníkov prestane organizmus produkovať testosterón, prostata teda nie je stimulovaná a zvyčajne do mesiaca trvalo zmenší objem o 50% až 75%. Pri kastrácii treba u psa hlavne v mladšom veku rátať so zmenami správania (letargia, apatia, zriedkavo môže byť pes aj agresívny), so zmenami apetítu (žravosť), ale môžu nastať aj iné problémy (zvýšené riziko DBK a DLK, hypotyreóza, cukrovka, dokonca existuje hypotéza, že kastrácia zvyšuje riziko výskytu rakoviny prostaty, ktorá je u psov vzácna). Kastrácia je bežná operácia, no je to pomerne vážny zásah do organizmu, ktorý so sebou nesie aj riziká pooperačných ťažkostí, preto je nutné kastráciu dobre zvážiť a získať o nej čo najviac informácií.

Ďalšou možnosťou riešenia problémov s prostatou je podávanie hormonálnych prípravkov, ktoré sú buď náhradou kastrácie – tzv. chemická kastrácia (tlmenie produkcie testosterónu), alebo ktoré testosterón len inhibujú. Aj použitie hormonálnych prostriedkov so sebou prináša riziká (zmena apetítu, apatia, prechodne cukrovka), preto si o každom lieku treba zistiť čo najviac informácií, ako aj skúseností majiteľov psov s liečivami na trhu a zvážiť možné nežiaduce účinky aj s ohľadom na zdravotný stav psa či prípadné ďalšie chovateľské zámery. Niektorí chovatelia nepoužívajú chemickú kastráciu iba pri liečení prostaty, ale aj na zamedzenie nežiaduceho krytia, a to dokonca aj u chovných psov.

Ypozane je liek určený na liečbu BHP, podáva sa orálne po dobu 7 dní vo forme tablety. Obsahuje osateron, čo je steroidný antiandrogén, teda hormón, ktorý inhibuje účinky testosterónu. Prostata by sa mala zmenšiť do dvoch týždňov po ukončení podávania lieku a účinok by mal trvať 6 mesiacov. Prostatu treba počas liečby monitorovať, a ak dôjde k opätovnému zväčšeniu, treba aplikáciu lieku zopakovať. Ypozane by podľa príbalovej informácie nemal mať nijaký vplyv na ďalšie reprodukčné schopnosti psa.

Suprelorin je implantát, ktorý sa aplikuje pod kožu podobne ako mikročip na označovanie zvierat. Obsahuje látku deslorelin (agonista GnRH), bráni tvorbe a uvolňovaniu hormónov (FSH – folikulostimulačného a LH – luteinizačného), ktoré spôsobujú zastavenie tvorby testosterónu, ktorý je zodpovedný za tvorbu spermií, ide teda o chemickú kastráciu.

U psov Suprelorin začína fungovať cca 6 týždňov po jeho aplikácii a funguje cca 6 mesiacov. Životachopnsoť spermií sa obnoví väčšinou do roka od jeho prvej aplikácie. Ak chceme, aby bol pes neplodný dlhšie obdobie, je nutné po 6 mesiacoch aplikáciu implantátu zopakovať. Suprelorin nie je potrebné chirugicky odstraňovať, účinná látka deslorelin sa z neho uvoľnuje postupne a implantát sa takisto v priebehu 6 mesiacoch u psov aj vstrebá.


PREVENCIA

Keďže zväčšovanie prostaty je prirodzený fyziologický proces spojený so starnutím psa, je nutné byť na problémy s tým spojené pripravený. Už vo veku 5 rokov je dobré psovi venovať zvýšenú pozornosť pri vyprázdňovaní a močení. Dôležité je predchádzať bakteriálnym infekciám močových ciest. Ak pes nemá voľný prístup von, nezanedbávajte pravidelné venčenie – pri zadržovaní moču stúpa riziko vzniku zápalu močových ciest, a následne aj prostaty. Infekcie močových ciest preto netreba podceňovať, môžu viesť k chronickým stavom. Vo vyššom veku psa sa odporúčajú preventívne vyšetrenia moču, ako aj sono, a to aj bez klinických príznakov BHP. Ako babský recept možno uviesť pridávanie lyžice tekvicového alebo konopného oleja do žrádla či denné podávanie tekvicových semienok.

SKÚSENOSTI

U nášho psa žijúceho vo svorke s troma sučkami (háranie nemali synchornizované, pes bol oddeľovaný len v rámci domácnosti, čiže tvorba testosterónu bola pomerne často stimulovaná bez krytia) sa prvé príznaky zväčšenej prostaty (sploštené výkaly, slabý únik moču v podobe kvapiek) prejavili, keď mal 5,5 roka, veterinár zistil zväčšenú prostatu (priemer cca 7,5 cm) bez zápalového procesu. Volili sme hormonálnu liečbu Ypozanom, ktorú sme opakovali až po roku, keď sa na prostate vytvorila cysta, pričom sa po 6 mesiacoch od prvej aplikácie lieku prostata začala mierne zväčšovať. Po druhej aplikácii lieku sa cysta po pár týždňoch vstrebala a prostata znova zmenšila z cca 5,8 cm na 4,5 cm. Psovi dávame pravidelne vyšetrovať moč, raz za 2 mesiace mu robíme sono. Povaha ani apetít sa mu po Ypozane nezmenili. Po asi mesiaci od prvého podania lieku som psovi začala dávať raz denne lyžicu tekvicového oleja a pokračujem v tom stále. Tekvicové semienka mu príliš nechutili. Po druhej aplikácii Ypozanu má prostata aj po viac ako 6 mesiacoch od podania lieku tendenciu nerásť (priemer cca 4,7 cm) a nevyskytujú sa na nej cysty. Podľa veterinára pes zvláda liečbu dobre, on tvrdí, že je to vďaka liekom, ja pripisujem nejaké tie zásluhy aj tekvicovému oleju. Kupujeme štajerský v Rakúsku 🙂

webZdroje:

Ján Danko – Slávka Flešárová a kol.: Anatómia psa

http://www.petmd.com/dog/conditions/reproductive/c_dg_prostatitis

http://wamiz.com/chiens/guide/les-maladies-de-la-prostate-chez-le-chien-0280.html

http://www.wanimo.com/veterinaire/pathologies-renales-et-urinaires-chez-le-chien/les-affections-de-la-prostate-chez-le-chien.html

http://www.vetup.com/articles-veterinaires/65-reproduction-chien-chat/136-hyperplasie-benigne-de-la-prostate-nouvelles-options-therapeutiques

http://www.peteducation.com/

http://www.yourpurebredpuppy.com/health/articles/neutering-male-dog.html

http://www.2ndchance.info/cruciatelongtermneuter.htm