b e i b i r a

••• p s y • l i t e r a t ú r a • t v o r e n i e •••
Novinky Psy

Torzia žalúdka

Torzia žalúdka (inak aj syndróm GDV: gastric dilatation – volvulus) je diagnóza, ktorá postihuje najmä psy veľkých a obrích plemien (doga, nemecký ovčiak, doberman, weimarský stavač, vlkodav, bernardín, howavart atď.). V minulosti sa s ňou chovatelia nestretávali tak často, predpokladá sa, že zvýšený výskyt súvisí so zavedením kŕmenia suchým, neraz nekvalitným krmivom v spojení s nevšímavosťou či neznalosťou majiteľa a zhodou nešťastných okolností.

ČO JE DILATÁCIA A TORZIA ŽALÚDKA

Psí žalúdok si možno predstaviť ako balón, ktorý je v dutine brušnej horizontálne zavesený po oboch koncoch. Najmä pri veľkých psoch s priestranným hrudníkom sa žalúdok pri pohybe či prevaľovaní hojdá ako na šnúrkach. Ak je žalúdok preplnený potravou alebo plynmi z rýchlo kvasiacej potravy, neprimerane sa roztiahne a dochádza k dilatácii (inak aj zdutiu), po ktorej vo väčšine prípadov nasleduje prevrátenie – torzia žalúdka, pričom stačí aby bol pes vystavený aj menšej námahe alebo sa jednoducho prevaľoval na chrbte.  V tomto prípade sa žalúdok môže prevrátiť aj o 270°, čo spôsobí zaškrtenie vývodu žalúdka do čriev, ako aj zaškrtenie pažeráka. Potrava v žalúdku teda nepostupuje ďalej do čriev, ale nemôže byť ani vyvrhnutá a začína kvasiť alebo pokračuje v kvasení, žalúdok sa ďalej zväčšuje, stena sa napína a poškodzuje, môže dôjsť aj k jej prasknutiu. Rovnako sa môže pretočiť alebo poškodiť aj slezina. Nafúknutý žalúdok zapĺňa dutinu brušnú, tlačí na ostatné orgány, bránicu a pľúca, cievy a žily, krv sa hromadí v zadnej časti tela, produkujú sa toxíny, spomaľuje sa krvný obeh, prichádza arytmia, zhoršuje dýchanie nakoniec dochádza k šoku a celkovému kolapsu organizmu, ktorý sa bez okamžitej odbornej veterinárnej pomoci vždy končí bolestivou smrťou. Stav psa s torziou žalúdka sa rapídne zhorší v priebehu niekoľkých hodín, je preto dôležité pri podozrení okamžite vyhľadať veterinára. Často sa stáva, že psovi sa žalúdok prevráti vo večerných hodinách a majiteľ si ani nevšimne, že pes má problémy.

PRÍČINY VZNIKU A RIZIKOVÉ FAKTORY

Pri torzii žalúdka existuje nepopierateľná súvislosť s plemennou príslušnosťou. U stredných a malých plemien sa dilatácia a torzia žalúdka vyskytujú len zriedkavo. Pri veľkých a obrích plemenách s hlbokým hrudníkom je torzia doslova nočnou morou majiteľov a veľmi často býva príčinou úmrtia psa (len 60% psov torziu žalúdka prežije, pri opakovanej torzii väčšinou pes uhynie). Dedičnosť predispozície na torziu zatiaľ nebola zistená, no štatistiky pri niektorých plemenách ukazujú, že sa v niektorých líniách vyskytuje častejšie. Riziko výskytu torzie u jedinca, ktorého jeden z rodičov uhynul na torziu, je vyššie ako u jedinca, v ktorého rodokmeni sa torzia nevyskytla. Existuje aj teória, ktorá spája dilatáciu a torziu s poruchou rihania (grgania). Tá vyplýva z anatómie pažeráka a žalúdka veľkých plemien.

Priamou príčinou torzie býva preplnenie žalúdka po požití neprimeraného množstva potravy a jeho prípadnom zapití veľkým množstvom vody, skŕmenie skvaseného alebo ľahko kvasiaceho žrádla (napr. polievky, zeleniny, ovocia) a následná, často neprimeraná fyzická záťaž, čo však nie je podmienkou. Keďže v minulosti sa torzia žalúdka vyskytovala menej, existuje predpoklad, že súvisí s kŕmením psov suchou, granulovanou stravou. Pri takomto kŕmení jednak existuje riziko, že pes sa po nažratí napije veľkého množstva vody a preťaží žalúdok, a jednak si treba uvedomiť, že táto potrava neobsahuje vodu, takže hmotnosť krmiva s potrebnou výživnou hodnotou má menší objem – steny žalúdka, ako aj jeho upevnenie v dutine brušnej nie sú natoľko zaťažované, strácajú teda pružnosť, čo sa môže prejaviť najmä v staršom veku ako ďalší rizikový faktor. Najnovšie výskumy však hovoria, že druh stravy nemá priamy vplyv na vznik torzie ako ani vypité množstvo vody. Štatisticky sa ukázalo, že psy s torziou boli kŕmené v 40% prípadov granulami, v 26% varenou stravou a v 25% surovým mäsom.

Inou príčinou vzniku torzie môže byť aj hltavé prijímanie potravy, pričom sa do žalúdka dostáva nielen nepožutá potrava, ale aj veľké množstvo vzduchu.

Štatistiky hovoria, že torzia sa vyskytuje častejšie u psov ako u súk, rizikové sú aj podvyživené psy a psy kŕmené len raz denne veľkou dávkou.

SYMPTÓMY

Symptómy dilatácie a torzie žalúdka sú tieto:

  • viditeľné zväčšenie brucha, ktoré je akoby zduté a citlivé na dotyk,
  • slintanie, neúspešné pokusy o zvracanie a prehĺtanie slín (tráviace cesty sú nepriechodné),
  • v dôsledku zlyhávania obehu má pes bledé ďasná,
  • letargia, trasenie, zvíjanie sa, prevaľovanie,
  • v dôsledku bolesti pes kňučí,
  • vyhľadávanie tmavých miest.

DIAGNÓZA A LIEČBA

Okrem symptómov torziu žalúdka spoľahlivo preukáže rtg brušnej dutiny, po ktorom nasleduje stabilizácia pacienta a rýchla operácia, pri ktorej sa uvoľní tlak v žalúdku, ako aj tlak na ostatné orgány tým, že sa z neho pri otvorení vypustia plyny a následne sa vyčistí. Pri zákroku sa zistí aj miera poškodenia žalúdočných stien a skontroluje sa aj stav sleziny. Ak je žalúdok v poriadku, vráti sa na miesto a prišije, čím sa znižuje riziko recidívy (z 50% až 60% na 12% až 24%), nie je však zriedkavosťou, že psovi, ktorý už torziu prekonal, sa tento stav vráti. Len máloktorý jedinec prežije aj opakovanú torziu, aj keď je pomoc včasná. Je preto veľmi dôležité dbať o správnu životosprávu psa nielen prvé týždne po operácii, ale po jeho celý zvyšný život. V prvých dňoch pes nedostáva nijakú potravu, je na infúziách, následne prechádza na diétu a nesmie byť vystavený nijakej záťaži. Je to obdobie, v ktorom sa môžu dostaviť ďalšie komplikácie, preto treba psa neustále sledovať. Úmrtnosť v tomto období je okolo 25%. Najmä chovatelia dog, ako najzaťaženejšieho plemena, sú na dilatáciou torziu pripravení. Majú pre prípad nafúknutia žalúdka sondu, ktorú zavádzajú do žalúdka a ktorou sa plyny zo žalúdka uvoľnia. Pri torzii je väčšinou nutné uvoľniť plyny zo žalúdka vpichom tesne pod pravým rebrom. V oboch prípadoch ide len o podanie prvej pomoci a psa musí ošetriť veterinár.

torzia

PREVENCIA

Spoľahlivá a 100% prevencia neexistuje, dokonca aj názory odborníkov a chovateľov sa v niektorých odporúčaniach odlišujú priam diametrálne, no majitelia veľkých psov by mali dodržovať niektoré základné zásady týkajúce sa životosprávy svojich psov.

V prvom rade je dôležité kŕmiť psa kvalitnou stravou. Ak kŕmime granulami a namáčame ich do vody, mali by sme dbať o to, aby neskysli, inými slovami, ak pes granule nezožerie ráno, večer už na konzumáciu nie sú vhodné. Hlavne pri kŕmení granulovanou stravou je dôležité, aby mal pes prístup k vode po celý deň a nebol už pred kŕmením príliš smädný. Iné názory naopak hovoria, že prísun vody by mal byť kontrolovaný a malo by sa predchádzať tomu, aby pes vypil naraz veľa vody. Dokonca sa odporúča, na rozdiel od návodov na skrmovanie granúl, psovi dve hodiny po žrádle vodu zobrať, aby sa predišlo preplneniu žalúdka. No niektorí odborníci tvrdia, že množstvo vypitej vody pred alebo po kŕmení nemá na vznik torzie nijaký vplyv. Ak kŕmime inak ako granulami (surové mäso, varená strava), je dôležité, aby boli suroviny čerstvé a aby žrádlo v miske dlho nestálo. Niektoré zdroje uvádzajú, že by kusy potravy nemali byť priveľké, iné zasa hovoria opak. Rovnako rozdielne názory sú na kŕmenie zmiešanou stravou alebo striedanie granulovanej a varenej či surovej stravy. Mnohí odborníci na výživu a chovatelia vravia, že zmiešaná strava nie je vhodná, no sledovanie skupiny dog kŕmených zmiešanou stravou ukázalo, že sa medzi nimi torzia vyskytovala menej často.

Pri jedle by mal mať pes pokoj, čím sa predchádza hltavému prijímaniu nepožutých veľkých a ťažkostráviteľných kusov potravy, ktoré žalúdok nedokáže dobre stráviť. Rovnako sa predchádza prehĺtaniu vzduchu. Pri veľkých plemenách sa odporúča kŕmiť dvakrát denne, pričom niektorí odborníci odporúčajú, aby večerná dávka predstavovala 2/3 celkovej dennej kŕmnej dávky.

Umiestňovanie misiek s potravou na vyššie miesta sa ukázalo ako neúčinné.

Po kŕmení, ako aj po vypití väčšieho množstva vody je nevyhnutné nevystavovať psa záťaži, pes nemusí ležať, no nemal by skákať či behať. Pokojné prechádzanie naopak pomáha peristaltike. Aj tu však niektoré zdroje uvádzajú, že pohyb pred a po kŕmení nemá na vznik torzie vplyv. Dobré je nemeniť psovi výrazne kŕmnu dávku. Potrava sa v žalúdku psa trávi približnedve hodiny a toto je aj riziková fáza, ktorú treba sledovať a pri zmenách správania psa vyhľadať veterinára. V zahraničí sa u rizikových skupín psov preventívne žalúdok prišíva o brušnú stenu, u nás sa prišíva žalúdok ako prevencia pred opakovanou torziou.beibira

Zdroje:

Pes přítel člověka 2009/11

www.pesamy.sk

www.bull-terier.sk

http://www.vetsurgerycentral.com/gdv.htm

www.centralfloridaanimaler.com

www.althadog.com